Czy miesiąc lub pora urodzenia wpływają na ryzyko zgonu? Nowe badania
W niektórych wcześniejszych badaniach stwierdzono, że na półkuli północnej osoby urodzone w listopadzie mają najniższe ryzyko ogólnej śmiertelności i umieralności związanej z chorobami serca. Natomiast osoby urodzone wiosną lub latem mają najwyższe ryzyko; ten wzrost osiąga szczyt w maju. Na półkuli południowej te ogólne wzory przesuwają się o 6 miesięcy. Tak, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Niemiec, Austrii, Danii, Litwy, Japonii i innych krajów badali ten temat. Widać, że nadal spędza im sen z powiek.
Czy miesiąc lub pora urodzenia wpływają na ryzyko zgonu? Nowe badania
Niedawno naukowcy z Brigham and Women's Hospital i Harvard Medical School po raz kolejny zastanowili się nad tym pytaniem. Opublikowali swoje odkrycia w BMJ.
Aby to zbadać, naukowcy wzięli dane z badania zdrowia pielęgniarek, które rozpoczęło się w latach siedemdziesiątych; obejmowało 121 700 zarejestrowanych amerykańskich pielęgniarek, które miały 30–55 lat w momencie rekrutacji. Zestaw danych zawiera informacje o każdym uczestniku, w tym historię choroby, wagę, wzrost, status palenia, dane demograficzne i czynniki stylu życia. W ciągu 38 lat obserwacji zginęło 43 248 osób.
Autorzy piszą: „w porównaniu z kobietami urodzonymi w listopadzie, kobiety urodzone od marca do lipca miały wyższą śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych [...], podczas gdy kobiety urodzone w grudniu [...] miały najniższą śmiertelność związaną z chorobami sercowo-naczyniowymi”.
Kiedy spojrzeli na chorobę sercowo-naczyniową i pory roku, zidentyfikowali niewielki, ale statystycznie istotny związek. Zmierzyli wzrost ryzyka śmierci z powodu chorób serca u osób urodzonych wiosną i latem w porównaniu z osobami urodzonymi jesienią. Po kontrolowaniu szeregu czynników, w tym zmiennych rodzinnych i społeczno-ekonomicznych, związek pozostał znaczący.
Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań i analiz, by móc ostatecznie rozwiązać tę zagadkę i wskazać ewentualne przyczyny zwiększonego ryzyka przedwczesnego zgonu.